• Home
  • Turistické trasy

Turistické trasy

1. OKOLÍM MALEBNÉHO LIPTOVA

Trasa: Tatralandia – Liptovský Trnovec – Liptovská Sielnica – Liptovské Matiašovce – Vodopád – Bobrovecká vápenica – Bobrovec – Liptovská Ondrašová - Tatralandia

  • Celková délka trasy: 31,53 km
  • Převýšení: +188 / -188 m

Tato příjemná trasa vede podél největšího areálu vodní zábavy - Aquaparku Tatralandia. Jelikož vaše trasa končí opět v těchto končinách, na závěr se k němu vrátíme.

Od Tatralandie se vydáme směrem na Liptovský Trnovec. V blízkosti obce najdete Autocamping, který leží přímo na břehu přehrady Liptovská Mara. Dobrodružné povahy si zde mohou rozložit stan a zažít jedinečný pocit z kempování. Kromě toho si s sebou přibalte i plavky a deku, protože zde najdete nejlepší pláž vodní nádrže Liptovské Mary. Povozte se na , nebo zkuste plavbu na výletní lodi.

Pokračujte v trase přes Liptovskou Sielnicu. Nejstarší zachovaná písemná zmínka o obci Sielnica je z roku 1256. V sedmdesátých letech 20. století musela Liptovská Sielnica ustoupit vodám přehrady Liptovská mara. Asi dva kilometry severně od původní obce vyrostla nová, moderní Liptovská Sielnica. Je to jediná ze zatopených obcí, která byla nanovo vybudována. Tato obec se vyznačuje rozšířením jezdectví – sídlí tu Hippo Club, který poskytuje moderní prostory pro ustájení jezdeckých koní, organizuje kurzy ježdění apod. Vyzkoušejte pohled ze hřbetu koně a zhlédněte krásy Liptova při cválání.

V Liptovských Matiašovcích najdete renesančně-barokní kostel sv. Ladislava, který je zapsaný v seznamu kulturních památek a který můžete vídat v mnoha slovenských filmech. Jde o stavbu ze začátku 16. století s opevněním ze 17. století. Nacházelo se tu i několik objektů lidové architektury, které však byly přenesené do skanzenu v Pribylině. Liptovské Matiašovce jsou zajímavé i množstvím chráněných stromů nacházejících se v sídle – lípa malolistá, borovice limbová, lípa velkolistá a matiašovský topol. Trasu z Liptovského Trnovce do Matiašovic si můžete zkrátit přes obec Beňušovce. Z Liptovských Matiašovic směřujte do obce Podmeštrová a pokračujte v cestě mezi horami a lesy na Boroveckou vápenici. Během toho budete mít možnost obdivovat a okoupat se ve vodopádu a ochutnat typické liptovské jídlo - bryndzové halušky a žinčicu - kde jinde než na salaši. Bobrovecká vápenice dostala jmén podle dnes už nefunkčního kamenolomu. Je zároveň výchozím bodem pro horskou turistiku na Sivý vrch, Babky apod.

Z Vápenice půjdete podél obce Jalovec, přes obec Bobrovec, až do Liptovské Ondrášové, kde si příjemně posedíte ve stylové vinárně U Muzikantů. Trasu ukončíte oddychem a zábavou v Aquaparku Tatralandia, kde na ploše 14 ha najdete množství toboganů a skluzavek, bazénů s termální i netermální vodou, saunový svět, masáže, koupele a nespočetné množství nejen vodních atrakcí.

2. PO STOPÁCH TATRANSKÝCH SVIŠŤŮ

Trasa: Jasná – Demänovskká jeskyně svobody – Vrbické Pleso – Luková – Chopok – Kamenná chata – Hrebeň a zpět

  • Celková délka trasy: 37,94 km
  • Převýšení: +1185 / -1185 m

Trasa začíná v Demänovské dolině, která je nejnavštěvovanější lokalitou Nízkých Tater. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater měří 16 km. Táhne se od hlavního hřebenu mezi vrchy Ďumbier 2 043 m, vrcholy Krúpova hoľa 1 927 m, Chopok 2 024 m, Dereše 2 003m, Poľana 1 889 m na sever od liptovské kotliny. Po stranách ji ohraničují výrazné boční hřebeny. Dolina je součástí Národního parku Nízké Tatry, kde vedle pozoruhodných scenérií, krajinářských a estetických hodnotách je nejcennější Demänovský kras a Vrbické pleso. Charakteristické pro Demänovskou dolinu jsou jeskyně. Nejnavštěvovanější - Demänovská jeskyně svobody - vyniká neuvěřitelnou pestrostí barev a tvarů sintrové výzdoby, unikátní jsou sintrové lekníny a další jezerní formy sintrové výplně. Tradiční okruh má délku 1 150 m a převýšení 86 m. Na trase je 913 schodů. Exkluzivní (velký) okruh má délku 2 150 m, stejné převýšení a 1 118 schodů.

Vaše cesta dále vede přes Symbolický hřbitov – Ostredok a rozhlednu Ostredok. Vevnitř hřbitova se nachází monumentální dřevěný kříž, slovenský znak a zvon, který odlévali umělci z Liptovského Mikuláše.

Pokračujte v cestě, kochejte se krásou přírody a zastavte se na Vrbickém plesu. Vrbické pleso je největší přírodní jezero v Nízkých Tatrách. Nachází se v nadmořské výšce 1 113 m nad mořem. Okolí Vrbického plesa je dobře zpřístupněné turistickými chodníky. Na březích jezera se nachází objekty rekreačního střediska Jasná. V jeho blízkosti si ověříte svou zdatnost na Tarzanii – lezecké dráze, která je postavená na stromech a skládá se ze dvou tras (lehčí a těžší) vybudovaných pomocí 34 plošin a 95 překážek ve výšce asi 4 až 7 m nad zemí. Raritou je nová Von Roll Restaurant Museum & Pizza – restaurace s krbem, ve které ožívá historie staré lanovky. Prostory restaurace se v létě mění i na nejvyšší položené muzeum přírody na Slovensku (1 670 metrů nad mořem), kde můžete obdivovat dravce, medvědy, kamzíky, sviště a jiné živočichy hor. V okolí restaurace jsou zase krásné vyřezávané lavičky i v podobě medvědů, nebo vyřezávané houby a čarovné kameně.

V trase můžete pokračovat až na vrchol Chopku a dopřát si nádhernou túru po hřebenu. Chopok (2 024 m) je třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Chopok je dostupný nejen z Lukové (modrá 1h00“/0h45“, Luková je dostupná lanovkou z Demänovské doliny od chaty Koliesko), ale i od chaty Kosodrevina (žlutá 2h00“/1h30, hotel Kosodrevina je dostupný lanovkou z Bystré doliny od hotelu Srdiečko). V těchto končinách máte jedinečnou šanci vidět srnky, laně, kamzíky, ještěrky či se zaposlouchat do pískotu svišťů.

Nazpět do Demänovské doliny se dostanete buď pěšky některým z turistických chodníků či se můžete svést lanovkou. Turistické a lyžařské středisko Jasná nabízí pro děti i dospělé nezapomenutelný zážitek z hor – pohádkově-naučný chodník Karkulka. Jde o zábavné putování po lanovkách a po turistických chodnících pro celou rodinu a poznávání fauny a flóry Národního parku.

Tak vzhůru do hor, kamarádi, za nezapomenutelnými zážitky.

3. TAJEMSTVÍ MLÝNŮ

Trasa: Liptovská Sielnica – Prosiek – Prosiecka dolina – Veľké Borové – Ráztocký vodopád – Oblazy – Kvačianska dolina – Kvačany – Liptovská Sielnica

  • Celková délka trasy: 21,66 km
  • Převýšení: +251 / -251 m

Malebnou a velmi různorodou trasu můžete začít v Liptovské Sielnici. Tato obec je nově vybudovaná, protože původní Sielnica ležela na území nynější Liptovské Mary. V obci se podívejte na koně, protože tu sídlí známý Hippo Club s moderním vybavením pro ustájení koní a organizují také kurzy jezdectví, takže si budete moct klidně zajezdit.

Pokračujte do obce Prosiek, kteráje výchozím bodem pro turistické výlety do nejkrásnějších slovenských dolin – Prosiecké a Kvačianské doliny. Najdete tu 400 let starou lípu, kostel sv. Alžběty a pozůstatky staveb někdejšího sídla zemanských rodin Joob – Fančaly.

Prosiecká dolina má osobité postavení. Svojí rozmanitostí totiž nemá široko daleko konkurenci. Hned na úvod vás čeká asi nejpůsobivější úkaz celé doliny – Vráta. Jde o dvě vysoké skalní stěny stojící naproti sobě. Mezi nimi protéká zurčící potůček, který tuto nádheru vytvořil. Překvapením pro každého je přítomnost železničních kolejí zabudovaných ve skalnatých skalách.

Po zdolání této skalnaté části se dostáváte na idylickou louku Svorad, odkud můžete pokračovat po naučném chodníku na Veľké Borové, případně obohatit vaši túru výstupem na Prosečné. Taktéž je zde možnost odbočit do doliny Liptovské Anny. Kdo se však dostal až sem a má dostatek času, neměl by si nechat ujít pokračování v cestě na Mlyny oblazy, ze kterých se přes Kvačianskou dolinu vrátíme do výchozího bodu túry.

Kvačianská dolina bude potom příjemná procházka v malebném, horském prostředí, která se každému vryje do paměti. Kvačianská dolina patří k nejnavštěvovanějším a nejkrásnějším dolinám Slovenska. Její součástí jsou Oblazy, které leží v kotlině obklopené hukotem vody, strmými skalami a hlubokými lesy. Této oblasti vládnou medvědi, vlci a rysy. Jako v pohádce tu stojí dřevěné vodní mlýny a pila – památky lidového technického stavitelství z počátku 19. století.

Naše trasa však vede opačným směrem, proto další zastávka pro vás je v obci Kvačany. Pozoruhodností v dědině je Liptovský mikropivovar, ve kterém se s láskou vyrábí BIO, nepasterizované, kvasinkové a brontvaiovské pivo. Kromě degustace a přednášky o pivu můžete při výrobě piva i asistovat. Z Kvačian se plný zážitků a očarovaní krásou přírody opět vrátíte na začátek Prosiecké doliny.

4. ZA POZNÁNÍM ŘEMESEL

Trasa: Vavrišovo – Pribylina – Muzeum Liptovské dědiny – železnička (lokomotiva) – Račkova dolina a zpět

  • Celková délka trasy: 17,26 km
  • Převýšení: +262 / -262 m

Nedaleko od Liptovského Hrádku se nachází malebná obec Vavrišovo. Historie obce sahá až do roku 1230. památným se stalo Vavrišovo v kurucké válce, která se vedla v roce 1709. vavrišovo společně s okolními obcemi v roce 1703 vyhořelo, ale jako jediná z vyhořených obcí byla znovu vybudována.

Pokračováním v trase do Pribyliny narazíte na nejmladší přírodní muzeum na Slovensku – Muzeum Liptovské dědiny v Pribyline. Ve skanzenu jsou převážně stavby ze zatopené oblasti Liptovské Mary a z některých obcí horního a dolního Liptova. Dědinský život je zaznamenaný tradičními domky, obydlím chalupníka, švece, kováře, koláře a dělníka. Způsob života vyšší vrstvy obyvatelstva dokumentuje dům rychtáře, zemanský dům a zámeček z Parížoviec. Tradičním objektem přírodního muzea je i škola z Valašské Dubové. Zajímavou dominantou areálu skanzenu je gotický kostel Panny Marie z Liptovské Mary. Toto modelové prostředí je kopií minulého života lidí. Poukazuje na sociální i společenské rozdíly obyvatel.

Určitě nevynechejte ani prohlídku Považské lesní železničky Liptovský Hrádok. Lesní železnice v Liptovském Hrádku soustřeďuje mobiliář bývalé Čiernovážské lesní železnice, jejíž výstavba začala v roce 1913, na základě povolení Uherského státního lesního úřadu v Liptovském Hrádku. Kromě nákladní se provozovala i osobní doprava, úředně povolená od roku 1932. Tato trať vedla z Liptovského Hrádku přes Liptovskou Tepličku až po Zátureň pod Krľovou hoľou a byla to nejdelší lesní železnice na Slovensku. V roce 1971 byla lesní železnice Liptovský Hrádek – Liptovská Teplička z ekonomických důvodů zrušená a do Muzea Liptovské dědiny v Pribylině postupně přivezli parní lokomotivy uložené na provizorní kolej a později i zbytek tratě.

Velmi příjemnou procházku či cyklotúru pro vás je trasa do Račkové doliny (889,9 m nad mořem) v Západních Tatrách. Nachází se tu lyžařské středisko, kromě sjezdového a běžeckého lyžování si můžete vyzkoušet jízdu na koni.

5. NA CESTÁCH VOŇAVÝCH STROMŮ

Trasa: Smrečany – Žiar – Salaš Žiar – Žiarska dolina, ústí – Žiarska chata – Hřbitov – Šafariový vodopád a zpět

  • Celková délka trasy: 21,36 km
  • Převýšení: +697 / -697 m

Další velmi pěknou trasu můžeme začít už v Smrečanech. Nejstarší zachovalou stavbou v Smrečanech je už zmíněný gotický kostel Obětování Páně (ke cti Očistění Panny Marie), jehož základy byly postavené v roce 1349. Nepřehlédněte ani Muzeum, stálou expozici „Historie a významné osobnosti obce“. Expozice představuje návštěvníkům celkový průřez historií obce Smrečany spojený s ukázkou starých lidových řemesel, hospodářských nástrojů, krojů, starých dokumentů, fotografií apod.

Z „obce smrků“ pokračujte v cestě do obce Žiar. Před vchodem do Žiarské doliny, ústí si udělejte oddychovou přestávku na Salaši Žiar. V tradiční dřevěné restauraci s množstvím doplňků připomínající dávné časy salašnictví si zpříjemníte návštěvu útulným domácím prostředím, posezením u krbu a dobrou kuchyní.

Oddychnutí a posilnění se můžete vydat na cestu přes Žiarskou dolinu, ústím až na Žiarskou chatu (1325 m nad mořem). Žiarská chata je vstupní bránou do turisticky velmi navštěvované oblasti Žiarské doliny a Roháčov v Západních Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západních Tatrách, nacházející se v závěru některých z jejích dolin, přístupnou z Liptovské strany. Je nejen místem oddychu a základnou pro nástup vysokohorských túr, ale i místem, které přispělo k záchraně mnoha lidských životů. Chata byla v roce 2006 kompletně zrekonstruována, v současnosti je v plném provozu a poskytuje svým návštěvníkům kompletní ubytovací a stravovací služby. Je otevřená nonstop.

K lákadlám Žiarské doliny patří symbolický hřbitov obětí horských neštěstí Západních Tater, který vznikl v roce 1995 v lokalitě Krásnô pod horou Príslop. Pietní místo tvoří dřevěná brána, plastiky, kříž se zvonem a ústřední kámen s jmény lidí, kteří se už z túry nevrátili. Po skalách okolo jsou umístěné pamětní tabule jednotlivých tragédií.

Za hřbitovem přibližně patnáct minut od chaty po zelené značce směr Jalovecké sedlo v Šarafiové stružky je soustava Šarafiových vodopádů, ze kterých je z chodníku viditelný nejspodnější stupeň. Ze Žiarské chaty existuje vícero možností tras. Je na vás, zda zvolíte značkované turistické trasy vedoucí od Žiarské chaty na Plačlivô, Ostrý Roháče či jiné vrcholy hor, nebo se vrátíte zpět do doliny.

Skvělým zážitkem a návratem do Žiarské doliny pro vás bude jízda na koloběžkách, které si za poplatek můžete půjčit na Žiarské chatě. Dolinou protéká potok Smrečianka, nachází se tu bohatá fauna a flóra. Na okolních loukách vidíte pasoucí se ovce a krávy, kocháte se pohledem na majestátní vrcholky Baranec, Tri kopy, Baníkov, Príslop a další.

Ideální možnosti pro běžkaře a skialpinisty poskytuje dolina v zimě, přičemž se tu konají významné závody ve skialpinismu.